Myślisz o tym, żeby sprzedawać używane ubrania zawodowo i planujesz np. otworzenie i zaopatrywanie własnych second-handów? A może po prostu masz konto na popularnych portalach aukcyjnych i chcesz sprzedawać nienoszone już ubrania ze swojej szafy? W każdym z tych przypadków pojawia się pytanie o to, jak wycenić odzież używaną.
ZA ILE SPRZEDAWAĆ UŻYWANE UBRANIA? – sprzedaż indywidualna
Zacznij od selekcji odzieży i przypisania jej do jednej z bazowych kategorii. Ubrania najłatwiej podzielić na:
- nowe z metką lub bez metki (nigdy nienoszone i nieprane),
- prawie nowe – ubrane np. 1 raz i wyprane 1 raz,
- noszone, ale w bardzo dobrym stanie – mimo nawet częstego noszenia i prania odzieży, ubranie zachowuje świetną jakość,
- noszone ze śladami użytkowania – może to być np. plama, dziurka, oderwany guzik, zmechacenie albo po prostu wyblaknięcie materiału.
Następnie, w miarę możliwości, wyceń odzież na podstawie wyliczenia % z ceny detalicznej. Na przykład:
- ubrania nowe z metką lub bez metki – 80% ceny detalicznej,
- ubrania prawie nowe – 60-70% ceny detalicznej,
- ubrania noszone, ale w bardzo dobrym stanie – 40-50% ceny detalicznej,
- ubrania noszone ze śladami użytkowania – w zależności od skali śladów 10-30% ceny detalicznej.
W wycenie ciuchów na portalach i aplikacjach pomagają funkcje podglądu cen podobnych aukcji. Jeśli np. nie masz pewności, czy koralowa sukienka marki X sprzeda się za 50 złotych, sprawdź, w jakiej cenie, w jakim stanie i od jakiego czasu sprzedają ją inne osoby. Ta podpowiedź ze strony twórców pomoże Ci zaproponować lepszą i realną ofertę sprzedaży.
JAKA CENA ZA KG ODZIEŻY UŻYWANEJ? – sprzedaż w sklepie
Jak wycenić odzież używaną sprzedawaną na kilogramy właścicielom second-handów? Najlepiej zadbać o to, aby była to sortierte Kleidung. Może być ona podzielona według kategorii:
Przed zakupem odzieży od hurtownika zawsze warto sprawdzić, jak prezentuje się oferowana przez niego odzież, jaki jest stopień jej zużycia w poszczególnych kategoriach oraz jakie są przyjęte normy podczas sortowania. Warto wybierać również hurtowników, którzy prowadzą sortownie.
Specyfiką branży odzieży używanej jest to, że nigdy nie kupimy dwukrotnie identycznej dostawy – każda będzie posiadała unikatowe egzemplarze. Jest jednak coś, na co mamy wpływ i jest to fakt, jak dana sortownia klasyfikuje odzież. Aby zmaksymalizować zyski ze sprzedaży, najważniejsze będzie dla nas sprzedanie zakupionej odzieży z możliwie największą marżą.
W różnych hurtowniach z odzieżą używaną, oprócz rozbieżności w cenach poszczególnych asortymentów i kategorii, istnieje również możliwość otrzymania całkowicie innej jakości – pomimo podobnej (w nazewnictwie) klasyfikacji towarów.
Ceny ustalone w sklepie second-hand będą mocno korelowały z ceną, za jaką zostało zakupione zatowarowanie.
Warto pamiętać, że odzież używana niesortowana sprzedawana bez zezwolenia jest niezgodna z prawem. Na naszym blogu pisaliśmy już jak legalnie kupować i importować niesortowaną odzież używaną, aby uniknąć wysokich kar. Przypominamy, że niesort traktowany jest jako odpad, a prowadzenie działalności związanej z przetwarzaniem odpadów bez zgody odpowiednich organów wiąże się z karami finansowymi nawet w wysokości 1 000 000 zł.
MIKSY ODZIEŻOWE DEDYKOWANE SPRZEDAWCOM DETALICZNYM
Jeśli chcesz działać uczciwie i nie chcesz się narażać na kary, a towar szczegółowo sortowany ma dla Twojego sklepu za wysoką cenę warto dowiedzieć się czy dana hurtownia nie oferuję miksów przygotowanych specjalnie dla sprzedawców detalicznych. Miksy te skracają proces sortowania i dzięki temu sortownia może zaproponować odzież w bardziej przystępnej cenie. Nie masz wtedy wpływu jakiego rodzaju towar znajdzie się w zakupionych workach – jaka będzie ilość bluzek, a jaka spódnic, jakie proporcje będzie stanowiła odzież damska, a jakie męska, czy znajdziemy asortyment w dużych, czy małych rozmiarach. Natomiast kupując taki towar od uczciwie działającej hurtownii otrzymasz zaopatrzenie w pełni nadające się do sprzedaży detalicznej jako odzież wyceniona.
Wychodząc na przeciw naszym klientom rozszerzyliśmy ofertę o kategorie Retail Mix i Anglia Mix. Dzięki naszej szerokiej ofercie każdy sprzedawca znajdzie u nas coś dla siebie. Pamiętaj, że nawet prowadząc kilka sklepów w tym samym mieście, ale innych jego regionach preferencje Twoich klientów mogą się od siebie różnić. Najważniejsze jest, aby właściwie dopasować ofertę do ich zapotrzebowania. Jeśli interesuję Cię ta oferta miksów odzieżowych bądź odzieży sortowanej szczegółowo zachęcamy do kontaktu przez formularz kontaktowy na naszej stronie.
PRAKTYCZNE PORADY DOTYCZĄCE UBRAŃ Z DRUGIEJ RĘKI
Jako von Kleidung zu fördern und zu entwickeln. podpowiadamy nie tylko jak wycenić odzież, dbać o ubrania czy wybrać dostawcę. Na naszym blogu poruszamy praktyczne kwestie związane z ubraniami z drugiej ręki przeznaczone zarówno dla właścicieli sklepów, jak i prywatnych osób, które na co dzień stosują się zasadami mody cyrkularnej i less waste. Zachęcamy do dbania o odzież oraz kierowania swojej uwagi do odzieży już wyprodukowanej – w trosce o nasze zdrowie i dobro naszej planety.