Zastanawiasz się, ile można zarobić na sklepie z odzieżą używaną? Już ponad 10 lat temu szacowano, że w kolejnych latach na rynku pojawi się coraz więcej tego typu sklepów. Były one popularne już wcześniej, ale tendencje i prognozy wskazywały na jeszcze większy rozkwit branży. Po dekadzie od tamtych (sprawdzonych) spekulacji, second-handy są wciąż popularne, a badacze nadal mówią: będzie jeszcze więcej!
Ile można zarobić na odzieży używanej – najnowsze raporty
W Polsce nieustannie rośnie popularność sklepów z odzieżą używaną. Jest to spowodowane różnorodnymi czynnikami: od poszukiwania unikalnych modowych skarbów przez możliwość zakupu ubrań w przystępnych cenach, aż po zwiększoną świadomość ekologiczną i troskę o dobrostan naszej planety.
Na całym świecie również coraz mocniej promuje się obieg zamknięty w przemyśle odzieżowym. Choć cena nadal jest głównym motywatorem dla konsumentów wybierających produkty z drugiej ręki, globalne wyzwania klimatyczne podniosły świadomość dotyczącą potencjału odsprzedaży dla ograniczenia negatywnego wpływu mody na środowisko. Zastanawiając się, czy warto otworzyć sklep z odzieżą używaną, musisz mieć świadomość, że w ten sposób możesz zmniejszyć nadmierną produkcję w branży odzieżowej. To z kolei bezpośrednio przełoży się na mniejsze zużycie nowych surowców, redukcję zanieczyszczeń do wód gruntowych, a także zmniejszenie śladu węglowego. Wybierając biznes Second hand uczestniczysz w działaniach troszczących się o naszą planetę.
Według raportu ThredUp około 70% Polaków robi zakupy w sklepach oferujących odzież używaną, przy czym aż 83% z nich to osoby poniżej 25 roku życia. Co więcej, badania pokazują, że 46% respondentów odwiedza tego typu miejsca co najmniej raz na miesiąc lub nawet częściej. Świadczy to o rosnącym zainteresowaniu rynkiem odzieży z drugiej ręki oraz o znaczącym popycie na ten rodzaj produktów. Zgodnie z raportem ThredUp przewiduje się, że rynek ubrań używanych będzie się rozwijał 11 razy szybciej niż tradycyjna sprzedaż detaliczna nowej odzieży w nadchodzących pięciu latach. Ten sam raport prognozuje również, że do 2027 roku rynek odzieży używanej ma osiągnąć wartość 350 miliardów dolarów. Oznacza to, że największy rozkwit branży odsprzedażowej dopiero przed nami!
Czy naprawdę warto otworzyć taką działalność?
Sklep z odzieżą używaną – początkowe koszty
Aby w ogóle zacząć myśleć o zysku, trzeba liczyć się z wkładem początkowym. Należy zaplanować koszt na: wynajem lokalu, opłaty administracyjne, wyposażenie sklepu, zatrudnienie pracownika, transport, reklamę i oczywiście odzież. Ceny wynajmu lokalu różnią się w zależności od wielkości miasta – warto zorientować się, jakie standardy cenowe są w interesującej Cię miejscowości. Jeśli chodzi o asortyment, to na początku najlepiej zainwestować w ok. 600 kilogramów odzieży (w przypadku lokali o powierzchni do 50 metrów kwadratowych), a potem regularnie dostarczać co tydzień wolumen jaki udało się sprzedać.
W trakcie prowadzenia biznesu łatwo będzie można zaobserwować specyfikę klientów – zorientujesz się kto najczęściej robi zakupy i zaplanujesz ilość towaru pod kątem tej grupy. W pierwszej kolejności zdecyduj się jednak na różnorodność – w Twoim sklepie może się znaleźć gebrauchte Kleidung für Kinder w takiej samej ilości, w jakiej pojawią się np. gebrauchte Herrenkleidung. Statystyki wskazują na to, że w second-handach zakupy robią najczęściej kobiety, ale nie oznacza to wcale, że sięgają tam wyłącznie po odzież damską.
O czym pamiętać przy planowaniu sklepu z odzieżą używaną?
Sukces jest możliwy, jeśli weźmie się pod uwagę konkurencję i przygotuje plan – bez pochopnych działań. W tym celu warto:
- przeanalizować konkurencję i odpowiedzieć sobie na pytania: co mnie inspiruje? Czego chciałbym/chciałabym uniknąć?,
- znaleźć uczciwego dostawcę,
- wybrać atrakcyjną lokalizację, może to być np: centrum miasta, blisko przystanków autobusowych/tramwajowych lub np. szkół/uczelni,
- sprawdzić dokładnie potencjalne lokalizacje pod względem działającej tam konkurencji – jak dużym zainteresowaniem się cieszą? Jak długo działają na rynku? Czy można znaleźć o nich informacje w internecie wpisując ich nazwę bądź na stronach typu secondhandy.com.pl?,
- rozważyć czy oprócz sprzedaży w sklepie chcemy sprzedawać również online,
- ocenić strukturę ludności w otoczeniu, w którym chcemy otworzyć nasz sklep (jak duża jest populacja, jak zamożni są miejscowi ludzie, czy ważne są dla nich czynniki środowiskowe).
Zaufany dostawca odzieży używanej
Oczywiście, o sukcesie w największej mierze, zadecyduje asortyment sklepu. Wybór dostawcy powinien być przemyślany – nie tylko na podstawie opinii w Internecie, ale osobistej konsultacji z hurtownią czy nawet innymi klientami hurtowni. Warto sprawdzić towar, zapoznać się ze szczegółami oferty, zapytać o wszystko, co budzi wątpliwości. Tak jak sklep z odzieżą używaną powinien się dzisiaj wyróżniać, tak samo każda hurtownia ma inną specyfikę – warto znaleźć taką, której filozofia jest spójna z Twoimi założeniami.
Hurtownia i sortownia odzieży używanej Ecotex Poland
Jeśli chcesz współpracować ze sprawdzonym dostawcą, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Ecotex Poland to profesjonalna hurtownia odzieży używanej z wieloletnim doświadczeniem. Wierzymy, że troszcząc się o wyprodukowaną już odzież dbamy o środowisko. W naszej ofercie znajduje się sortierte Kleidung, gebrauchte Altkleider, unsortiert oraz odzież outletowa stanowiąca nadwyżki produkcyjne, magazynowe bądź sklepowe. Znajdziesz u nas również nasze autorskie miksy dedykowane sprzedaży detalicznej jako odzież wyceniona są to: Retail Sort Mix i Anglia Sort Mix.
Jeżeli chcesz założyć sklep, w którego skład asortymentu wejdzie odzież używana pierwszego gatunku (w tym odzież cream), zapraszamy do kontaktu przez formularz na naszej stronie. Działamy przejrzyście, starannie i perspektywicznie – na każdym etapie produkcyjnym redukujemy odpady do minimum, aby zagwarantować jakość, której poszukują nasi klienci.
Podsumowanie
Minęły już czasy, kiedy sklepy z odzieżą używaną chowały się w bramach. Dzisiaj są to miejsca popularne, śmiało odwiedzane i zlokalizowane w centrum miast. Nie tylko dlatego, że gebrauchte Damenkleidung, męskie czy dziecięce, są po prostu tańsze. Do second-handów zaglądają również osoby świadome stanu planety, kierujące się w swoich wyborach ekologią, chcące nieść realną zmianę.