Może nie raz zastanawiasz się nad tym, gdzie sprzedać używane ubrania – zwłaszcza jeśli są w dobrym stanie i rzeczywiście mogą służyć komuś innemu. A może przeciwnie – masz już doświadczenie w sprzedaży ciuchów, ale wciąż szukasz na to lepszych sposobów? Podpowiadamy, co możesz zrobić, żeby zyskać.
OTWÓRZ WŁASNY SKLEP Z ODZIEŻĄ UŻYWANĄ!
Używane ubrania damskie i męskie budzą coraz większe zainteresowanie. Kiedyś było to związane z niższymi cenami, dziś do głosu dochodzą też aspekty ekologiczne. W społeczeństwie można zaobserwować odchodzenie od konsumpcjonizmu na rzecz stylu życia według idei slow life i zero waste. Kiedy, jeśli nie teraz, będzie lepszy czas na sprzedaż używanych ubrań? Pozyskiwanie i wykorzystywanie rzeczy z drugiej ręki jest modnym i ważnym krokiem. Możesz to zjawisko połączyć ze swoim zainteresowaniem sprzedażą ciuchów i…otworzyć sklep!
SKLEP STACJONARNY Z ODZIEŻĄ UŻYWANĄ
Sklep stacjonarny z odzieżą używaną zlokalizowany blisko przystanków tramwajowych, szkół, uniwersytetów czy biur, to idealna sytuacja sprzedażowa. Ale zysk ze sprzedaży możesz mieć też w małych miejscowościach lub po otwarciu lokalu na obrzeżach – zwłaszcza jeśli konkurencja jest mała. Poza tym, prowadząc sklep stacjonarny, warto inwestować w marketing online. Dobrze przeprowadzona strategia marketingowa zwiększy Twoje zasięgi wśród internautów i zachęci do odwiedzenia sklepu stacjonarnego. Jeśli zadbasz o to, żeby von Kleidung zu fördern und zu entwickeln. dostarczała Ci różnorodne ubrania, to atrakcyjność miejsca wzrośnie. W asortymencie powinny znaleźć się gebrauchte Herrenkleidung, damskie i dziecięce – w tym Altkleider erster Qualität.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak otworzyć sklep z odzieżą używaną?
Zalety sklepu stacjonarnego z odzieżą używaną to:
- umożliwienie klientom przymierzenia odzieży na miejscu,
- dostępność ubrań „od ręki”,
- nawiązywanie bezpośredniej relacji z klientami – poznanie opinii i oczekiwań.
Wady sklepu stacjonarnego z odzieżą używaną to:
- ograniczone godziny sprzedaży ubrań,
- klienci z jednego obszaru – zazwyczaj mieszkańcy miasta lub turyści,
- ryzyko ograniczenia sprzedaży ze względu na sytuacje społeczne, tj. np. pandemia i lockdown.
SKLEP INTERNETOWY Z ODZIEŻĄ UŻYWANĄ
W dobie pandemii koronawirusa COVID-19 szczególne uznanie zdobyły sklepy internetowe. Obejmuje to również sprzedaż ubrań online. Kiedy wychodzenie z domu i przebywanie w tłumie ludzi były zagrożeniem dla zdrowia, użytkownicy szukali rzeczy dostępnych przez Internet z jeszcze większym zainteresowaniem niż wcześniej. Wykorzystaj to zjawisko na otwarcie sklepu internetowego. Tutaj kluczowy nie jest już wybór lokalizacji w mieście, ale głównie dostawcy. Współpracuj z hurtownią odzieży używanej, która dostarcza ciekawy asortyment i koncentruje się nie tylko na zysku, ale też na poszanowaniu środowiska. Poza tym w Twoim sklepie online, podobnie jak w sklepie stacjonarnym, powinno być różnorodnie. Odzież używana dla dzieci, kobiet i mężczyzn to standard second-handów.
Zalety sklepu internetowego z odzieżą używaną to:
- możliwość dotarcia z ofertą do szerokiego grona klientów z Polski i innych krajów,
- działalność niezależna od czynników zewnętrznych, tj. np. lockdown z powodu pandemii,
- w niektórych przypadkach mniejsze koszty (hosting może być np. tańszy niż czynsz lokalu).
Wady sklepu internetowego z odzieżą używaną to:
- brak możliwości przymierzenia ubrań przez klientów,
- wysyłka towaru – klient musi poczekać na otrzymanie zamówienia,
- docieranie do klientów, którzy chcą dać się znaleźć – nie ma możliwości, żeby klient wszedł do sklepu spontanicznie, np. przy okazji załatwiania spraw w lokalu obok.
Sprawdź też:
SPRZEDAŻ CIUCHÓW NA PORTALACH INTERNETOWYCH
Jeśli masz przekonanie, że nie chcesz zakładać sklepu i rozkręcać biznesu, ale wciąż zastanawiasz się, gdzie sprzedać używane ubrania, korzystaj z portali internetowych. Oczywiście chodzi tu o serwisy przeznaczone właśnie do tego działania. Na wymienionych niżej portalach i aplikacjach sprzedaż ciuchów realizowana jest przez osoby prywatne i w niektórych przypadkach przez firmy.
Vinted
Vinted to portal, który przypomina katalog ubrań, a sprzedaż ciuchów (lub ich wymiana) jest tutaj skierowana tylko do osób indywidualnych. Za ile sprzedawać używane ubrania na Vinted? Niektóre ubrania dostępne są w cenie 10 zł, inne np. za 70 zł. Wszystko zależy od subiektywnej oceny właściciela. Vinted automatycznie ocenia ubranie pod kątem podobnych aukcji i podpowiada średnią cenę wyznaczoną przez innych użytkowników, co może pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji. Portal umożliwia też dodawanie ubrań do kategorii ulubionych, komentowanie ich i udzielanie się na forum.
OLX
Portal OLX to drugie popularne miejsce do sprzedaży ubrań i innych przedmiotów. Działa zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Jeśli w przyszłości otworzysz sklep z odzieżą używaną, to OLX będzie mogło pomóc Ci w zwiększeniu obrotów. Wystawianie ubrań, podobnie jak na Vinted, jest intuicyjne i usprawnione przez automatyczne podpowiedzi dotyczące np. klasyfikacji odzieży w danej kategorii.
Facebook
Najsłynniejszy portal społecznościowy stał się też miejscem transakcji sprzedażowych. W dedykowanych do tego grupach możesz sprzedaż ubrania używane z prywatnego konta. Być może okaże się, że nowy właściciel mieszka na tym samym osiedlu i zdecyduje się na odbiór osobisty? Sprzedaż ciuchów przez Facebooka jest prosta i nie wymaga zakładania specjalnego konta lub działalności gospodarczej.
PODSUMOWANIE
Osoby, które zastanawiają się nad tym, gdzie sprzedać używane ubrania, mają do dyspozycji portale internetowe i ich aplikacje w wersji mobilnej. Ci, których sprzedaż używanych ubrań interesuje w szerszym ujęciu, powinni zastanowić się nad otwarciem sklepu. Obecne czasy, tak jak nigdy wcześniej, sprzyjają otwieraniu sklepów z odzieżą „z drugiej ręki”. Wynika to m.in. ze wzrostu świadomości konsumenckiej – z second-handów korzysta się dziś nie tylko ze względów oszczędnościowych, lecz także ekologicznych.