Black Friday a zielona przyszłość, czyli wpływ konsumpcjonizmu na środowisko - Ecotex
Kontakt
PL EN DE
0

Black Friday a zielona przyszłość, czyli wpływ konsumpcjonizmu na środowisko

Black Friday to wydarzenie, które nabrało globalnego zasięgu. Choć dla wielu to czysty konsumpcjonizm, zdecydowanej większości tego dnia towarzyszy euforia zakupów wywołana niepowtarzalnymi okazjami cenowymi. Jednakże, w tym natłoku promocji i entuzjazmu będącego często efektem psychologii tłumu,  można stracić z pola widzenia pewien istotny aspekt: oddziaływanie, jakie ma to wydarzenie na nasze środowisko. Przyglądając się głębiej fenomenowi Black Friday, szczególnie w kontekście branży odzieżowej, można zauważyć złożoność i skutki konsumpcjonizmu, który ma destrukcyjny wpływ na naszą planetę.

Przeczytaj nasz wpis i przyjrzyj się bliżej relacji między Black Friday a jego wpływu na środowisko, w odniesieniu do sektora odzieżowego i jego roli w tej szeroko zakrojonej debacie.

Black Friday – definicja szaleństwa zakupów

Choć nadmierny konsumpcjonizm to problem coraz częściej pojawiający się w dyskusjach, są dni kiedy świat zdaje się o nim zapominać. Black Friday to swoista definicja szaleństwa zakupów i moment, który w kalendarzach sklepów i konsumentów wywołuje gorączkę zakupową. Rzucające się w oczy, kolorowe etykiety z obniżoną ceną, hasła nawołujące, że to przecież jedyna taka okazja i zegar odliczający czas trwania promocji… Wszystko to sprawia, że konsumpcjonizm odzieżowy to nie tylko puste hasło, lecz fakt i problem, który najlepiej widać właśnie w Black Friday.

Podczas Black Friday, sektor odzieżowy staje się prawdziwym polem bitwy: najpierw o uwagę i portfele klientów, a potem samych konsumentów poszukujących najlepszych okazji. Sklepy oferują rabaty, zachęcając do zakupów impulsywnych i często nieprzemyślanych. To moment, gdy popyt na ubrania rośnie lawinowo, co pociąga za sobą masową, naglącą produkcję, często na nadmierną skalę. Wszystko to sprawia, że producenci, chcąc nadążyć za konsumentami, wprowadzają swoje fabryki na wyższe obroty, a to już prosta droga do tego, żeby potwierdzić negatywną zależność w dyskusji Black Friday a środowisko.

Konsumpcjonizm odzieżowy – co to jest za zjawisko?

Konsumpcjonizm odzieżowy to nieustanny wzrost zapotrzebowania na ubrania, który prowadzi do nadmiernego konsumowania i wyrzucania odzieży. Według danych opublikowanych przez Ellen MacArthur Foundation, od 2000 roku zużycie zakupionej odzieży spadło o ponad 20%. Przeciętne ubranie w 2000 roku było noszone średnio 200 razy, a w 2015 już tylko 160. Szokujące są dane z USA, gdzie przeciętne ubranie, zanim trafi do kosza, jest noszone tylko 7 razy.

Nadmierny konsumpcjonizm sprawia, że producenci chcą nadążać nie tyle za potrzebami, ile za zachowaniami konsumentów. Idealnym przykładem jest firma ultra fast fashion – Shein.  Szacuje się, że co roku na świecie produkowanych jest ponad 100 miliardów odzieżowych produktów, przy czym 40% ubrań w szafach Europejczyków to rzeczy nowe, które nigdy nie były noszone

Nadmierny konsumpcjonizm odzieżowy i fast fashion nie tylko generują ogromną produkcję, ale także mają negatywne skutki na wielu innych płaszczyznach. Gorączka zakupów w Black Friday to wpływ na środowisko oraz wiele nadużyć w sektorze produkcji odzieży. To są te negatywne skutki konsumpcjonizmu, o których praktycznie każdy wie i zazwyczaj stara się zapomnieć, po raz kolejny przykładając kartę do terminala w sieciówce z ubraniami.

Negatywne skutki konsumpcjonizmu

Negatywne skutki konsumpcjonizmu w sektorze odzieżowym podczas wydarzeń takich jak Black Friday są wielowarstwowe i mają złożony wpływ na środowisko, społeczeństwo oraz gospodarkę. Kilka kluczowych aspektów nadmiernego konsumpcjonizmu obejmuje:

  • wzrost emisji gazów cieplarnianych – to nie tylko procesy produkcyjne, w tym uprawa surowców, produkcja tkanin, farbowanie i transport, generują duże ilości dwutlenku węgla, lecz także utylizacja odzieży, która w przypadku zniszczonych ubrań nienadających się do wykorzystania w formie pierwotnej (do dalszego noszenia) ani do wykorzystania w recyklingu (do odzyskania materiału i zastosowania w alternatywnej formie) jest procesem koniecznym. W innym razie odzież niemająca dalszego zastosowania zalega na światowych wysypiskach śmieci. 
  • nadmierne zużycie wody – produkcja odzieży wymaga ogromnych ilości wody. Pranie tkanin, barwienie i wykańczanie materiałów absorbują znaczną część zasobów wodnych. Globalnie, przemysł odzieżowy jest jednym z głównych użytkowników wody, co powoduje groźne dla ekosystemów odwodnienie i zanieczyszczenie obszarów.
  • nadmiar odpadów tekstylnych – kultura szybkiego wyrzucania ubrań prowadzi do góry odpadów tekstylnych. Najgorsze są produkty, złożone z materiałów syntetycznych, które nie ulegają naturalnej degradacji i zanieczyszczają środowisko tj. poliester, nylon czy akryl. Przykładowo recyklingowany poliester wykorzystywany w produkcji ubrań wytwarzany jest z butelek PET. Pierwotnie mogłoby się wydawać, że to dobre, ekologiczne rozwiązanie, jednak minusów jest znacznie więcej niż plusów. Wśród nich można wskazać m.in. to, że nie nadaje się do ponownego recyklingu, a przed farbowaniem tkaniny trzeba ją najpierw wybielić przy użyciu toksycznych środków. Mając na uwadze powyższe, warto pamiętać, że dane i raporty wskazują, że tylko w Polsce rocznie wyrzuca się ok. 2,5 mln ton odpadów tekstylnych.
  • problem związany z etyką produkcji – w pośpiechu wytwarzania taniej odzieży, producenci bardzo często ignorują standardy etyczne. Niska cena często wiąże się z niewłaściwymi, niebezpiecznymi warunkami pracy, głodowymi stawkami, wyzyskiem pracowników w fabrykach odzieżowych. Istotnym problemem jest także praca dzieci, które są zatrudniane m.in. do zbierania bawełny. 

Działające w ten sposób firmy odzieżowe uchylają się od odpowiedzialności, zrzucając całą winę na swoich miejscowych partnerów biznesowych. W rzeczywistości stanowi to dla nich idealny układ, w którym mogą maksymalizować swoje zyski.

Te negatywne skutki nadmiernego konsumpcjonizmu w trakcie wydarzeń promocyjnych są tylko częścią szerokiego problemu, który wymaga uwagi i zmian w sposobie, w jaki konsumowana oraz produkowana jest moda. Kwestią, która bardzo mocno spowalnia wszelkie zmiany jest nagminny greenwashing stosowany przez firmy odzieżowe. 

Na czym to polega? Jest to zjawisko, które stosują producenci odzieży przekonujący, że poszczególne produkty są wykonane w oparciu o zrównoważone praktyki. Niestety, często mija się to z prawdą, czego przykładem jest firma H&M, której w Stanach Zjednoczonych wytoczono proces. Gigant odzieżowy oskarżany jest o promowanie kolekcji “Conscious Choice” jako ekologicznej i przyjaznej środowisku, podczas gdy w rzeczywistości taka nie jest.

Black Friday a środowisko – o tym jak zakupy wpływają na Ziemię

Black Friday, będący symbolem wzmożonych zakupów, ma znaczący wpływ na środowisko. Przyspiesza już istniejące problemy ekologiczne, społeczne i ekonomiczne związane z przemysłem odzieżowym. Mając na uwadze fakt, że Europejczyk wyrzuca rocznie średnio 11 kg odzieży, zasadne jest pytanie, czy takie akcje są potrzebne? Może się wydawać, że Black Friday to przecież tylko jeden dzień w roku, jednak na jego nadejście producenci przygotowują się tygodniami. 

Promowanie nadmiernego konsumpcjonizmu podczas tego wydarzenia nakręca koło negatywnych skutków dla Ziemi. Ta gorączka zakupów nie tylko generuje znaczący problem z nadmiernym zużyciem zasobów, ale także rodzi poważne pytania dotyczące etyki w produkcji i konsekwencji dla środowiska. Potrzeba refleksji nad podejmowaniem decyzji zakupowych i ich wpływem na ekosystem wskazuje, że konsumpcjonizm jest dużym problemem. Na szczęście coraz więcej osób jest świadomych tego zjawiska, co przekłada się na mądrzejsze decyzje zakupowe.

Konsumpcjonizm – jak z nim walczyć?

Choć jest to kwestia, która wymaga wprowadzenia surowych regulacji prawnych dla producentów, to dodatkowo warto zacząć od siebie, gdyż nasze podejście i nasze wybory zakupowe przekładają się na dostępne w sklepach oferty. Z nadmiernym konsumpcjonizmem można walczyć na co dzień poprzez:

  • minimalizm w garderobie – zbyt duża ilość odzieży nie ułatwia oceny, co jest faktycznie dla nas użyteczne. Ponadto, jeśli nie używana odzież jest w dobrym stanie, to nasze niepotrzebne ubrania mogą służyć komuś innemu w drugim, a może i kolejnym obiegu.
  • przemyślane zakupy – warto ocenić przed danym sezonem, czego faktycznie nam brakuje oraz nie podejmować pochopnych decyzji zakupowych pod wpływem działań marketingowych firm takich jak np. Black Friday,
  • ponowne wykorzystanie odzieży – swoją odzież możesz przerobić samodzielnie bądź zanosząc do krawcowej/–ca. Innymi możliwościami do ponownego wykorzystania jest przekazanie odzieży rodzinie/znajomym, oddanie do dedykowanego kontenera bądź sprzedaż na internetowych platformach. 
  • możliwość recyklingowania tekstyliów – tu warto zwrócić uwagę na wybieranie odzieży o wartościowych składach, która służy na lata i daje możliwość dalszego przetworzenia w procesie recyklingu. Przykładowo poliester wykonany z butelek PET jest niemożliwy do ponownego wykorzystania, a oprócz tego jego utylizacja powoduje zanieczyszczanie wody w rzekach mikroplastikiem.

Ecotex Group jako profesjonalna von Kleidung zu fördern und zu entwickeln., która od ponad 30 lat zajmuje się zbiórkami, sortowaniem i recyklingiem tekstyliów. Dbamy o efektywne wykorzystanie pozyskanych surowców, stawiając na poprawę życia w sferze globalnej. Wierzymy w modę cyrkularną i polecamy zakupy odzieży z drugiej ręki, gdyż to jedna z odpowiedzi na to, jak walczyć z konsumpcjonizmem odzieżowym. 

Pamiętaj jednak, że nadmierny konsumpcjonizm nie jest zjawiskiem pożądanym również w drugim obiegu – to, że coś jest tańsze, nie oznacza, że warto to kupić, zakładając, że “może się przydać”, jeśli w rzeczywistości dołączy do przeładowanej, niewykorzystywanej części garderoby. Zacznij od siebie, kupując świadomie, by zadbać o zieloną przyszłość.

Źródła:

  1. https://www.miasto2077.pl/firmy–odziezowe–musza–zajac–sie–odzyskiem–ubran/
  2. https://smoglab.pl/fast–fashion–zasmieca–ziemie–rozwiazanie–znamy–od–lat/
  3. https://forsal.pl/gospodarka/artykuly/8538006,wysoka–cena–tanich–ubran.html
  4. https://magazyncieplasystemowego.pl/ekologia/fast–fashion–nieekologiczna–moda/
  5. https://krytykapolityczna.pl/swiat/hm–bangladesz–szwalnie–zanieczyszczenie–wody/
  6. https://www.teraz–srodowisko.pl/aktualnosci/Jak–produkcja–tekstyliow–odpadow–tekstylnych–wplywa–na–srodowisko–9752.html
  7. https://biogo.pl/blog/poliester–z–recyklingu–czy–naprawde–jest–eko/
  8. https://ekonsument.pl/a66923_wyzysk_ludzi.html
  9. https://lindstromgroup.com/pl/article/nowe–prawodawstwo–europejskie–zmniejszy–ilosc–odpadow–tekstylnych/

Udostępnij:

Du suchst einen zuverlässigen Lieferanten von Second-Hand Kleidung?

Wissenswertes

Zero-Waste Fashion – Altkleider aus dem Recycling!

Seit einigen Jahren beobachten wir ein wachsendes ökologisches Bewusstsein und Erwartungshaltung von Kunden gegenüber Herstellern Verantwortung für unsere gemeinsame Zukunft zu übernehmen. Diese Entwicklungen zeigen auch Auswirkungen auf die Modebranche: Die Zeit für Zero-Waste und Less-Waste Mode ist gekommen. Was bedeutet es und wo können Sie anfangen real zu einem bewussteren Umgang mit Kleidung beizutragen?

Weiterlesen

Wie wird man den Geruch von gebrauchter Kleidung los?

Haben Sie eine ökologische Herangehensweise zu Mode und finden Sie Freude daran Ihre Garderobe mit Second-Hand Kleidung zu erneuern? Wir auch und wissen, dass manchmal eines stören kann – der Geruch von Altkleidern. Glücklicherweise gibt es bewährte Methoden, um damit umzugehen.

Weiterlesen

Fördern wir gemeinsam die Kreislaufwirtschaft von Kleidung.

FAQ

Die am häufigsten gestellten Fragen & Antworten

Wir laden Sie ein, das Kontaktformular auf unserer Website auszufüllen. Je nachdem, welche Ware Sie suchen, wird sich schnellstmöglich ein persönlicher Ansprechpartner mit Ihnen in Verbindung setzen.

Wir verwerten importierte Kleidung aus Deutschland, England und Schottland. Ecotex Deutschland und Helppack sind zuständig für die Sammlung von Bekleidung in Deutschland und vertrauensvolle Geschäftspartner für Waren aus Großbritannien. 

Für sortierte und vorsortierte Kleidung, die für den Groß- und Einzelhandel bestimmt ist, ist unser Unternehmen Ecotex Poland mit Sitz in Żagań, Polen zuständig.

Ecotex Deutschland und Helppack haben ihren Hauptsitz in Wuppertal, Deutschland. Ecotex Poland und Polstoff sind Unternehmen mit Sitz in Żagań, Polen.

Ecotex Deutschland Sammelt Kleidung über Altkleidercontainer in Nordrhein-Westfalen. Sie haben aber deutschlandweit auch die Möglichkeit Kleidung per Paket kostenlos zu versenden: Helppack.de. Dort können Sie auswählen, welche Initiative oder Aktion Sie unterstützen möchten. WICHTIG: Derzeit funktioniert die Lösung nur in Deutschland.

Wir kümmern uns um eine detaillierte und mehrstufige Sortierung der Kleidung, weil wir überzeugt sind, dass wir nur so ihr volles Potenzial zur Wiederverwendung nutzen können. Dank dessen beliefern wir andere Bekleidungsgroßhändler, Einzelhandelsgeschäfte und Unternehmen, die sich mit neuen Anwendungen von gebrauchter Kleidung befassen.

Wir betreiben keinen Online-Verkauf und führen auch keine eigenen Seconal-Hand Läden. Unternehmen der Ecotex Group verkaufen ausschließlich im Großhandel. Kleinere Probesendungen sind selbstverständlich möglich. Sie können zwar eine Bestellung bei uns aufzugeben, ohne unsere Lager zu besuchen, aber wir empfehlen Ihnen sehr, dies zu tun, um sich über unseren Sortierprozess und die angebotene Ware einen besseren Überblick und Eindruck zu verschaffen. Transparenz und Kommunikation wird bei uns nämlich großgeschrieben. Wir beraten Sie gerne und führen Sie in unser Produktsortiment vor Ort. 

Ecotex Poland ist ein Direktimporteur von Kleidung aus England und Schottland. Es ist möglich, Waren in ihrer ursprünglichen Form (aus D2D- und C4C-Sammlungen) oder bereits von unserem Sortierpersonal sortiert zu kaufen. 

Für unsortierte Kleidung sind unsere deutschen Unternehmen: Ecotex Germany und Helppack zuständig. Kleidung kann im Großhandel in der deutschen Niederlassung des Unternehmens erworben werden. Wir verkaufen keine unsortierte Kleidung an Privatpersonen und Unternehmern ohne erforderliche Abfallbehandlungsgenehmigungen.

Du suchst einen zuverlässigen Lieferanten von Second-Hand Kleidung?