0

Sortowanie odzieży używanej – na czym polega?

Używane ubrania damskie, męskie i dziecięce mogą być wymieszane i funkcjonować jako odzież używana niesortowana. Jeśli jednak zostaną przebrane przez dostawcę i podzielone: to mówimy o odzieży sortowanej

Używane ubrania damskie, męskie i dziecięce i inne tekstylia mogą być wymieszane i funkcjonować jako gebrauchte Altkleider, unsortiert. Jeśli jednak zostaną przebrane przez dostawcę i podzielone według:

 • płci (męskie, damskie, dziecięce),
 • rodzaju ubrań (np. spodnie, bluzy, swetry),
 • lub jakości odzieży,

to mówimy o odzieży sortowanej, która według europejskiego prawa spełnia wszelkie normy do sprzedaży w sklepach detalicznych, czego nie można powiedzieć o tzw. oryginale czyli niesorcie.

SEGREGACJA ODZIEŻY UŻYWANEJ ZE WZGLĘDU NA JEJ JAKOŚĆ

Sortowanie odzieży używanej według jakości ubrania umożliwia wyróżnienie odzieży:

 • CREAM – ubrania najwyższej jakości, występuje odzież markowa i nowa z metkami,
 • I gatunek – ubrania bardzo dobrej jakości, często dostosowane do aktualnych trendów modowych,
 • II gatunek – nasza von Kleidung zu fördern und zu entwickeln. uwzględnia tu ubrania z lekkimi śladami użytkowania, nadal dobrej jakości,
 • miksy odzieżowe tj. Anglia Sort i EU Sort – nasze autorskie miksy sklepowe, ekonomiczniejsza alternatywa do asortymentów sortowanych na szczegółowe kategorie odzieżowe,
 • kategoria recykling – odzież nie nadająca się do noszenia, znajdująca zastosowanie jako surowiec do produkcji włókien i przędz,
 • odpad – odzież, której nie da się ponownie wykorzystać, ani przetworzyć. Odpowiedzialnie utylizowany przez specjalistyczne firmy, dlatego tak ważne jest wybranie uczciwego hurtownika, który postępuje zgodnie z obowiązującymi normami, troszczy się o środowisko i wspiera jego funkcjonowanie.

Segregacja ubrań polega na oddzieleniu ubrań modnych i w dobrej jakości od tych z zabrudzeniami, wyraźnymi śladami użytkowania i nie wpisującymi się we współczesną modę, które nie znalazłyby kolejnego nabywcy. Ostatecznie jednak każdy dostawca może mieć inną klasyfikację. Tak jak dla nas II gatunek odzieży to wciąż ubrania budzące zainteresowanie europejskich klientów detalicznych, tak dla niektórych dostawców II gatunek oznacza ubrania niskiej jakości z wyłącznym przeznaczeniem na eksport.

Działamy tak, gdyż wierzymy, że szersza klasyfikacja umożliwia klientom lepszy dobór poszukiwanego towaru. Nie jesteśmy wyłącznie importerem – prowadzimy również własną sortowanie i dlatego sami decydujemy, jak wygląda każdy etap naszego procesu. Dzięki temu możemy go jak najlepiej dopasowywać do upodobań i preferencji naszych kontrahentów.

ZALETY SORTOWANIA ODZIEŻY UŻYWANEJ

Zamawianie odzieży używanej sortowanej ma wiele zalet. Do najważniejszych należą:

 • możliwość otrzymania wysokiej jakości towaru przez klienta,
 • możliwość wyboru kategorii ciuchów, które mają znaleźć się w sklepie,
 • pewność, że pozyskuje się zatowarowanie do sklepu zgodnie z obowiązującym europejskim prawem,
 • brak ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z utylizacją odpadów – niespełniających norm w celu dalszego wykorzystania,
 • szybkie wystawienie ubrań na sprzedaż,
 • brak konieczności prowadzenia własnej sortowni która jest dużym biznesowym przedsięwzięciem, wymaga zatrudnienia sporej ilości ludzi, rejestru w odpowiednich systemach i poszukiwania alternatywnych form zbytu tekstyliów z zastosowaniem do recyklingu, które nie kwalifikują się do sprzedaży w sklepie a znajdą zastosowanie jako np. produkcji tekstylnych wypełnień.

Sortownia odzieży używanej jest dużym biznesowym przedsięwzięciem. Wymaga m.in. zatrudnienia sporej ilości ludzi, stałego doszkalania kadry, rejestru w odpowiednich systemach, uzyskania masy uprawnień, a także znalezienia i utrzymania powierzchni magazynowej o nie małej powierzchni. Ponadto, oprócz odzieży spełniającej swoją funkcję pierwotną i w związku z tym nadającą się do sprzedaży w sklepach second hand, we wszelkich odmianach niesortu występują jeszcze tekstylia, które nie nadają się do sprzedaży w sklepie, a znajdują zastosowanie jako surowiec do recyklingu. W tym celu należy obsługiwać alternatywnych odbiorców, którzy są w stanie ponownie wykorzystać materiały użyte do produkcji odzieży.

Warto zapamiętać, że zakup używanej odzieży sortowanej to najlepsze rozwiązanie, ponieważ niesort wymaga posiadania masy zezwoleń. Zalecamy uważnie wybierać dostawców, gdyż mamy świadomość, że na rynku istnieją podmioty, które mówią, że niesort jest idealnym i tanim rozwiązaniem do sklepu detalicznego. My otwarcie mówimy, że nie prowadząc specjalistycznej sortowni nim nie jest.

ODZIEŻ ANGIELSKA D2D i C4C

Są państwa, w których odzież używana jest pozyskiwana głównie za pomocą jednego sposobu. Za dobry przykład mogą nam tu posłużyć Niemcy, gdzie za większość zbieranego towaru odpowiadają tradycyjne zbiórki kontenerowe. Jest to jeden z powodów, dlaczego niesort niemiecki charakteryzuje się dużą zawartością wysokiej jakości towaru.

Na Wyspach Brytyjskich sytuacja wygląda zgoła odmiennie. Bardzo dużą popularnością obok zbiórek kontenerowych cieszą się tam zbiórki D2D (ang. door-to-door) oraz zbiórki w miejscach skupu C4C (ang. cash for clothes). Jest to tak rozwiązane zarówno w Anglii, Szkocji jak i Irlandii.

C4C to towar wstępnie sprawdzany przez personel bezpośrednio w miejscach, gdzie można przynieść odzież w celu odsprzedaży hurtownikowi. Z powodu, że osoba sprzedająca swoją odzież otrzymuje drobną zapłatę, pozyskany towar powinien prezentować się najlepiej z dostępnych metod zbiórek w Wielkiej Brytanii. Z powodu szacunkowo wyższej zawartości towaru najwyższej jakości najczęściej u hurtowników sprzedawany za nieco wyższą cenę za kilogram w porównaniu do towaru D2D. Analogiczną sytuacje widzimy porównując zbiórki D2D do zbiórek kontenerowych w Wielkiej Brytanii. Natomiast, tak jak na początku wspomnieliśmy Wielka Brytania rządzi się swoimi prawami dotyczącymi specyfiki zbiórek i nie można tego przenosić na inne Państwa, gdzie sposób zbiórek jest zdecydowanie bardziej ujednolicony.

Warto pamiętać, że pozyskana w ten sposób odzież nie jest całkowicie pozbawiona towarów bez wad. Aby mieć pewność, że kupiony przez nas towar w pełni odpowiada europejskim normo prawnym do sprzedaży w sklepach detalicznych należy wybrać towar przygotowany przez specjalistyczną sortownie.

Wychodząc na przeciw klientom, którzy zanim do nas trafili z niewiedzy poszukiwali różnych form towaru niesortowanego do swojego sklepu stworzyliśmy autorskie kategorie: Anglia Sort i EU Sort. Jak każda nasza kategoria, jest to towar poddany starannej selekcji przez nasz personel. Gwarantuje to, że nie znajdziesz tam odpadu, odzieży kwalifikującej się do procesów związanych z recyklingiem, a także rzeczy zniszczonych nie spełniających swojej pierwotnej funkcji. Stanowi ekonomiczniejszą alternatywę dla towaru sortowanego szczegółowo, natomiast jest równie chętnie wybierany przez naszych klientów.

Pamiętaj, że każdy sklep jest inny, bo przychodzący do niego klienci mają różne upodobania i potrzeby. Musisz bacznie obserwować co się u Ciebie najlepiej sprawdza i w miarę możliwości dopasowywać swoje zatowarowanie. W zależności od rejonu działalności, przekonań twoich klientów, ich możliwości finansowych może się ono zdecydowanie różnić, a to co idealnie działa w sklepie konkurencji na drugim końcu miasta nie musi działać również u Ciebie.

ODZIEŻ ZE ZBIÓREK KONTENEROWYCH Z UK

Wielka Brytania jest w zakresie pozyskiwania odzieży używanej na wiele możliwych sposobów bardzo specyficznym rynkiem. Czy to oznacza, że odzież ze zbiórek kontenerowych z innego państwa będzie złym wyborem, jeśli poszukujemy niesortu? – odpowiedź brzmi nie.

Każdy kraj ma swoje utarte schematy pozyskiwania odzieży oraz charakteryzuje się inną jakością odzieży jaką otrzymamy. Wpływ mają na to upodobania konsumentów – czy ważniejsza jest dla nich wysoka jakość materiałów, preferują ubrania ponadczasowe, a może te z popularnych sieciówek? Gdzie mieszkają osoby oddające odzież – czy jest to cieplejszy czy chłodniejszy klimat, czym się na co dzień zajmują, jak spędzają czas wolny i wiele, wiele innych.

Najważniejsze natomiast przed dokonaniem wyboru jest zrobić rozeznanie, jakie występują metody zbiórek w danym kraju, czym się cechują i jakiego towaru możemy się spodziewać.

Ważne również jest, abyśmy mieli pewność co kupujemy od naszego dostawcy, gdyż przy niesorcie musimy spełnić wiele dodatkowych norm. Z tego względu warto skorzystać z usług doświadczonego importera, który uczciwie i zgodnie ze stanem faktycznym przedstawi ofertę, a także nie będzie dla własnych korzyści wykorzystywał niewiedzy początkującego w branży klienta.

Zdajemy sobie sprawę, że prowadzenie działalności nie jest zadaniem prostym zwłaszcza w branży o tak niejednorodnym produkcie. Zawsze z przykrością wsłuchujemy się w opowieści naszych klientów, którzy przed nawiązaniem z nami współpracy zostali na swojej drodze oszukani. Wierzymy jednak, że na rynku funkcjonuje więcej uczciwych niż nie uczciwych hurtowni i będzie to zmierzać w dobrym kierunku. Działalność w branży drugiego obiegu jest czymś niesamowicie ważnym dla nas wszystkich, przyszłych pokoleń i naszego środowiska, bo najlepszym ekologicznie rozwiązaniem jest ta odzież, która została już wyprodukowana.

ZAUFANY DOSTAWCA ODZIEŻY UŻYWANEJ SORTOWANEJ

Jeżeli planujesz otworzyć second-hand i szukasz dostawcy, skontaktuj się z nami. Sortierte Textilien & Schuhe, którą oferujemy jest pozyskiwana z dostaw towaru z Niemiec Zachodnich z naszej własnej spółki Ecotex Germany, od zaufanych partnerów z Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Niezależnie od kraju pochodzenia odzież kategoryzujemy sami w placówce naszej firmy Ecotex Poland w Żaganiu w województwie lubuskim. Zawsze zachęcamy do odwiedzenia naszej placówki, natomiast jeśli nie jest to z jakiegoś powodu możliwe prowadzimy również sprzedaż wysyłkową.

Pozyskaną odzież poddajemy starannej selekcji. Możesz wybrać gatunek, kategorie ubrań, oraz wolumen, jaki potrzebujesz do swojego sklepu. Nasza wykwalifikowana kadra zawsze służy pomocą i chętnie udziela dogłębnych informacji na temat naszych produktów, gdyż transparentność w relacji z klientem zawsze stawiamy na pierwszym miejscu.

Przejdź do:

Udostępnij:

Du suchst einen zuverlässigen Lieferanten von Second-Hand Kleidung?

Wissenswertes

Zero-Waste Fashion – Altkleider aus dem Recycling!

Seit einigen Jahren beobachten wir ein wachsendes ökologisches Bewusstsein und Erwartungshaltung von Kunden gegenüber Herstellern Verantwortung für unsere gemeinsame Zukunft zu übernehmen. Diese Entwicklungen zeigen auch Auswirkungen auf die Modebranche: Die Zeit für Zero-Waste und Less-Waste Mode ist gekommen. Was bedeutet es und wo können Sie anfangen real zu einem bewussteren Umgang mit Kleidung beizutragen?

Weiterlesen

Wie wird man den Geruch von gebrauchter Kleidung los?

Haben Sie eine ökologische Herangehensweise zu Mode und finden Sie Freude daran Ihre Garderobe mit Second-Hand Kleidung zu erneuern? Wir auch und wissen, dass manchmal eines stören kann – der Geruch von Altkleidern. Glücklicherweise gibt es bewährte Methoden, um damit umzugehen.

Weiterlesen

Fördern wir gemeinsam die Kreislaufwirtschaft von Kleidung.

FAQ

Die am häufigsten gestellten Fragen & Antworten

Wir laden Sie ein, das Kontaktformular auf unserer Website auszufüllen. Je nachdem, welche Ware Sie suchen, wird sich schnellstmöglich ein persönlicher Ansprechpartner mit Ihnen in Verbindung setzen.

Wir verwerten importierte Kleidung aus Deutschland, England und Schottland. Ecotex Deutschland und Helppack sind zuständig für die Sammlung von Bekleidung in Deutschland und vertrauensvolle Geschäftspartner für Waren aus Großbritannien. 

Für sortierte und vorsortierte Kleidung, die für den Groß- und Einzelhandel bestimmt ist, ist unser Unternehmen Ecotex Poland mit Sitz in Żagań, Polen zuständig.

Ecotex Deutschland und Helppack haben ihren Hauptsitz in Wuppertal, Deutschland. Ecotex Poland und Polstoff sind Unternehmen mit Sitz in Żagań, Polen.

Ecotex Deutschland Sammelt Kleidung über Altkleidercontainer in Nordrhein-Westfalen. Sie haben aber deutschlandweit auch die Möglichkeit Kleidung per Paket kostenlos zu versenden: Helppack.de. Dort können Sie auswählen, welche Initiative oder Aktion Sie unterstützen möchten. WICHTIG: Derzeit funktioniert die Lösung nur in Deutschland.

Wir kümmern uns um eine detaillierte und mehrstufige Sortierung der Kleidung, weil wir überzeugt sind, dass wir nur so ihr volles Potenzial zur Wiederverwendung nutzen können. Dank dessen beliefern wir andere Bekleidungsgroßhändler, Einzelhandelsgeschäfte und Unternehmen, die sich mit neuen Anwendungen von gebrauchter Kleidung befassen.

Wir betreiben keinen Online-Verkauf und führen auch keine eigenen Seconal-Hand Läden. Unternehmen der Ecotex Group verkaufen ausschließlich im Großhandel. Kleinere Probesendungen sind selbstverständlich möglich. Sie können zwar eine Bestellung bei uns aufzugeben, ohne unsere Lager zu besuchen, aber wir empfehlen Ihnen sehr, dies zu tun, um sich über unseren Sortierprozess und die angebotene Ware einen besseren Überblick und Eindruck zu verschaffen. Transparenz und Kommunikation wird bei uns nämlich großgeschrieben. Wir beraten Sie gerne und führen Sie in unser Produktsortiment vor Ort. 

Ecotex Poland ist ein Direktimporteur von Kleidung aus England und Schottland. Es ist möglich, Waren in ihrer ursprünglichen Form (aus D2D- und C4C-Sammlungen) oder bereits von unserem Sortierpersonal sortiert zu kaufen. 

Für unsortierte Kleidung sind unsere deutschen Unternehmen: Ecotex Germany und Helppack zuständig. Kleidung kann im Großhandel in der deutschen Niederlassung des Unternehmens erworben werden. Wir verkaufen keine unsortierte Kleidung an Privatpersonen und Unternehmern ohne erforderliche Abfallbehandlungsgenehmigungen.

Du suchst einen zuverlässigen Lieferanten von Second-Hand Kleidung?