0

Jak legalnie sprzedawać używane rzeczy?

Jak legalnie sprzedawać używane rzeczy (online i stacjonarnie) jako osoba prywatna? Czy handel rzeczami używanymi musi być opodatkowany? Poznaj regulacje prawne, żeby działać zgodnie z nimi i uniknąć przykrych konsekwencji!

HANDEL ODZIEŻĄ UŻYWANĄ – KIEDY NIE TRZEBA PŁACIĆ PODATKU?

Handel rzeczami używanymi bez płacenia podatku jest możliwy, o ile nie ma charakteru…handlu – tego zawodowego. Oznacza to, że musi odbywać się sporadycznie i w ten sposób udowadniać brak intencji wielokrotnego zysku. Poza tym każdą używaną rzecz można legalnie sprzedać po 6 miesiącach od daty jej zakupu (licząc od końca miesiąca nabycia tej rzeczy), za cenę niższą niż została kupiona. Warto więc zachować paragon, aby w przypadku kontroli Urzędu Skarbowego, posłużył jako dowód.

W grę wchodzi jeszcze kwestia tego, co jest używaną rzeczą. Jak sama nazwa wskazuje, jest nią każde ubranie, które było noszone. Nie można np. kupić spodni, które przymierzysz i po przymiarce postanowisz sprzedać. Jeśli dodatkowo zrobisz to za wyższą cenę, to (wracając do punktu o braku korzyści handlowych) narazisz się urzędnikom. Takie działanie wymaga opodatkowania.

Wiele osób ma też wątpliwości, czy sprzedaż rzeczy używanych przez osobę prywatną na wyprzedażach garażowych jest legalna. Tak,o ile nie odbywa się zbyt często i spełnione zostają wyżej wymienione punkty. Sprzedaż powinna dotyczyć faktycznie używanych rzeczy przez ponad pół roku i wystawionych za niższą cenę niż ta, którą zapłaciliśmy przy zakupie.

HANDEL ODZIEŻĄ UŻYWANĄ – KIEDY TRZEBA ZAPŁACIĆ PODATEK?

Odwróćmy sytuację i podajmy przykłady sprzedaży, która wymaga płacenia podatku. Jeśli np. Twoja rodzina mieszkająca za granicą regularnie (np. raz w miesiącu) przesyła Ci ubrania, a Ty organizujesz ich wyprzedaż wśród znajomych, Urząd Skarbowy może się tym zainteresować. Jeżeli wyznaczone przez Ciebie ceny będą wyższe niż pierwotne, działalność ta będzie tym bardziej nielegalna.

Ważnym kryterium jest też wysokość zysku ze sprzedaży. W przypadku, w którym Twoja rodzina wysyłałaby Ci jednak rzeczy używane, a Ty wprowadzałbyś/wprowadzałabyś je w ponowny obrót, zyski ze sprzedaży w ciągu miesiąca powinny wynosić mniej niż 50 % minimalnego wynagrodzenia. Taką sytuację określa się jako nierejestrowaną działalność gospodarczą i konieczne jest zapłacenie podatku VAT uwzględnionego w rocznym PIT. Co, jeśli zyski ze sprzedaży są większe? Według polskiego prawa trzeba wówczas zarejestrować firmę.

Szczegółowe informacje podaje art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT). Według tego przepisu za działalność gospodarczą uznaje się działalność handlową prowadzoną w sposób ciągły, zorganizowany i w celach zarobkowych. Jeśli tak się dzieje, osoba prywatna przestaje sprzedawać jako osoba prywatna, a staje się przedsiębiorcą.

Ile wynosi podatek dochodowy i jak się rozliczać? Przedsiębiorca ma do wyboru rozliczenie na zasadach ogólnych  (17% i 32% od dochodu), ale może również skorzystać z ryczałtu ewidencjonowanego. W tym wariancie podatek płaci się od przychodu, ale nie ma możliwości zmniejszenia podatku o koszty jego uzyskania. Handel rzeczami używanymi zobowiązuje natomiast do płacenia podatku w wysokości 3%, liczonego od przychodu.

SPRZEDAŻ RZECZY UŻYWANYCH W INTERNECIE A PODATEK DOCHODOWY – NAJNOWSZE PRZEPISY

Od 1 maja 2023 roku w Polsce obowiązują zmienione przepisy podatkowe dotyczące handlu na platformach internetowych. Zmiany te są rezultatem implementacji dyrektywy DAC7 Unii Europejskiej, która dotyczy e-handlu oraz wynajmu przez internet różnych dóbr, w tym mieszkań, miejsc parkingowych, samochodów i innych środków transportu.

Kluczową zmianą jest stworzenie specjalnego rejestru sprzedawców, w którym będą odnotowywane wartości przeprowadzanych transakcji. Celem tego rozwiązania jest monitorowanie przychodów generowanych przez sprzedawców w internecie oraz sprawdzanie, czy osoby te prawidłowo odprowadzają należny podatek dochodowy od swojej działalności w sieci.

W kontekście handlu na popularnych serwisach internetowych, jak Vinted, OLX, Allegro, Facebook czy Instagram, sprzedawcy będą pod obserwacją fiskusa. Istotne jest, aby sprzedający byli świadomi zasad opodatkowania transakcji online, wiedzieli, kiedy należy płacić podatki oraz jak prawidłowo rozliczać dochody z takiej sprzedaży.

Jednakże nie wszyscy sprzedający będą objęci tym nadzorem. Raporty do urzędów skarbowych będą przesyłane tylko w przypadku osób, które w ciągu roku zamieszczą ponad 30 ofert na danej platformie. Ponadto, fiskus otrzyma dane o tych użytkownikach, których roczne przychody ze sprzedaży online przekroczą 2000 euro, czyli około 9000 złotych.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, podatku nie muszą płacić osoby opodatkowane według zasad ogólnych, jeśli ich całkowite przychody z różnych źródeł nie przewyższają 30 000 zł.

W kontekście handlu internetowego opodatkowanie ma miejsce, gdy sprzedający nie posiadał przedmiotu sprzedaży przez okres minimum 6 miesięcy. Jeżeli sprzedawca nie był właścicielem danego przedmiotu przez co najmniej pół roku, wtedy dochód uzyskany z takiej transakcji internetowej musi być zgłoszony w rocznym zeznaniu podatkowym, wykorzystując formularz PIT-36.

JAK SPRZEDAWAĆ UŻYWANE RZECZY W INTERNECIE?

Ci, którzy zastanawiają się jak legalnie sprzedawać używane rzeczy, w większości przypadków decydują się na korzystanie z portali aukcyjnych, takich jak np. Allegro i OLX. Popularnym rozwiązaniem jest również aplikacja Vinted. Handel odzieżą używaną na przeznaczonych do tego portalach jest legalny i bezpieczny, o ile… spełnia wszystkie wymienione warunki.

Pośrednictwo znanego serwisu nie powoduje, że osoba prywatna może z dużą częstotliwością wystawiać dowolne ubrania i czerpać z tego coraz większy zysk. Wręcz przeciwnie – w ostatnich latach nagłośniono przypadki, w których np. użytkownik regularnie otrzymywał wpłaty od kilkuset osób za sprzedaż ubrań w serwisie Allegro. Taka sytuacja jest nielegalna.

W Urzędzie Skarbowym można jednak złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji konkretnej sytuacji. W ten sposób najłatwiej i najbezpieczniej dowiesz się, jak legalnie sprzedawać używane rzeczy.

LEGALNA SPRZEDAŻ RZECZY UŻYWANYCH

Nasza supporting charity projects and developing initiatives related to Circular Fashion. może być tym miejscem, które zainspiruje Cię do założenia second-handu. Na blogu opisaliśmy wiele kwestii związanych z prowadzeniem działalności w tym zakresie. Sprawdź, jak dzielić używane ubrania damskie i używane ubrania męskie, zapoznaj się z kwestiami prawnymi i rozpocznij legalną sprzedaż na szeroką skalę.

Przeczytaj:

PODSUMOWANIE

Każda osoba prywatna, która myśli o sprzedaży rzeczy używanych, powinna zastanowić się nad legalnością tych działań. Jeżeli ubrania są używane i będące w posiadaniu przez ponad pół roku, sprzedaż jest sporadyczna, a przychód mniejszy niż wydatek na te ubrania, nie trzeba płacić podatku. W odwrotnych sytuacjach, kiedy sprzedaż ma znamiona zawodowego handlu, płaci się podatek.

Sprawdź:

Wykorzystane materiały:

Udostępnij:

Poszukujesz rzetelnej hurtowni odzieży używanej?

Let's work together to support and foster Circular Fashion

FAQ

Frequently Asked Questions

We invite you to complete the contact form on our website. Depending on the goods you are looking for, a dedicated person will contact you as soon as possible.

We work on clothing imported from Germany, England, and Scotland. Ecotex Germany and Helppack are responsible for collecting and supplying German clothing, and trusted business partners for goods from Great Britain. 

For sorted and pre-sorted clothing intended for wholesale and retail sale, our company Ecotex Poland located in the province of Lubuskie.

Ecotex Germany and Helppack are headquartered in Wuppertal, Germany. Ecotex Poland and Polstoff are companies located in Żagań, Poland.

Ecotex Germany conducts collections in North Rhine-Westphalia in the western part of Germany. You can also send clothes by courier here: Helppack.de. On this website you can send a parcel with your clothing to us for free and choose which project or theme you would like to support. IMPORTANT! – at the moment, the solution works in Germany ONLY.

We developed and maintain a detailed and multi-stage grading process that is aligned with our customers' requirements and expectations. As such, we use the full potential for reuse of clothing and supply other clothing wholesalers, retail stores and companies that resell or use clothing in its original as well as in alternative forms by finding new applications for textiles.

We do not run our online retail shop. We only offer our goods for sale as a wholesaler. We meet the expectations of novice entrepreneurs and can carry out trial courier shipments with smaller volumes. It is also possible to purchase without visiting our facility, but we always encourage to do so to learn about our sorting process and the quality we have. 

Ecotex Poland is a direct importer of clothing from England and Scotland. It is possible to purchase goods in their original form (from D2D and C4C collections), or already sorted by our sorting staff. 

Ecotex Germany is responsible for unsorted clothing. We do not sell unsorted clothing to individuals or companies without waste processing permits.

Poszukujesz rzetelnej hurtowni odzieży używanej?