Klasyfikacja sortowanej odzieży używanej - Ecotex Group
Contact
PL EN DE
0

Klasyfikacja sortowanej odzieży używanej

Sortowanie odzieży używanej pozwala uzyskać produkty gotowe do odsprzedaży. Niektórzy, zwłaszcza początkujący sprzedawcy, interesują się też tzw. niesortem, głównie ze względu znacznie niższy koszt zakupu. Wybierając odzież do własnego sklepu, nie należy jednak kierować się wyłącznie ceną. Trzeba sobie zdawać sprawę, że wybór niesortu do placówki detalicznej, bez posiadania odpowiednich zezwoleń, nie jest dobrym rozwiązaniem, a wręcz może spowodować narażenie na wielkie finansowe kary. Dlatego przed rozpoczęciem sprzedaży odzieży używanej warto się dokładnie przygotować i poznać wymagania prawne dla tej działalności.


 

Duża dostępność ofert niesortu może sprawiać mylne wrażenie, że wybór takiego towaru do second handu nie jest niczym złym. Dostawcy też niejednokrotnie nie udzielają informacji na temat konsekwencji dla sprzedawców, co sprawia, że osoby początkujące w tej branży narażają się na spore problemy. Dla nas ważne jest, by nasi klienci mogli prowadzić działalność z zyskiem, ale i bezpiecznie, dlatego stawiamy na edukację w tym zakresie. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Jak legalnie kupować i importować niesortowaną odzież używaną.


 

Dlaczego sortuje się odzież używaną?


 

Sam proces sortowania odzieży używanej pozwala skategoryzować ubrania różniące się stopniem zużycia oraz rodzajem. Tutaj warto zwrócić uwagę, że każdy hurtownik posiada swoją własną kategoryzację i tak samo nazwane kategorie mogą się w wielu hurtowniach od siebie znacząco różnić. Niestety nie pomaga to w wyborze dostawcy, dlatego warto, jeśli tylko istnieje taka możliwość, odwiedzić sortownie osobiście.  


 

Segregacja odzieży używanej jest niezbędna, aby w zamówieniu otrzymać wyłącznie rzeczy nadające się do dalszej odsprzedaży i noszenia. Osoby, które tym się zajmują, dzielą ubrania na odpowiednie kategorie według płci, wieku, pór roku, typu odzieży. Kupując tak przygotowany towar, mamy możliwość wyboru nie tylko stopnia zużycia zakupionej odzieży, ale również rodzaju asortymentu, których poszukują nasi klienci.  Gwarantuje to większą rotację towaru, co bezpośrednio zachęca klientów do częstszych odwiedzin sklepu


 

Wyślij zapytanie


 

Klasyfikacja sortowanej odzieży używanej 


 

Osoby zainteresowane zakupem odzieży używanej do sklepu powinny poznać rodzaje odzieży sortowanej dostępne w sprzedaży u danego hurtownika. Każdy sprzedawca stosuje bowiem własną klasyfikację, choć niektóre nazwy i klasy odzieży się powtarzają. Rozeznanie na rynku pomoże w łatwiejszym znalezieniu oferty wysokiej jakości ubrań, które spełnią oczekiwania klientów i będą pasować do wizji właściciela sklepu. Jakie są zatem najczęściej stosowane kryteria klasyfikacji sortowanej odzieży używanej?


 

Kategoria outlet – ubrania nowe 


 

Odzież z kategorii outlet to ubrania, które pochodzą z nadwyżek magazynowych, sklepowych, końcówek serii czy zwrotów konsumenckich. Zdarzają się również ubrania z pokazów modowych i sample produkcyjne. W zależności od wytycznych producenta mogą posiadać papierowe metki producenta, w innych przypadkach metki wewnętrzne mogą być przecięte (nie wpływając w żaden sposób na samą odzież). Outletowa odzież jest zgodna z trendami, dlatego idealnie nadaje się dla osób poszukujących ubrań na czasie.


 

Kategoria cream – najlepsza jakościowo odzież używana


 

Odzież używana cream to najwyższej jakości odzież używana, wśród której pojawiają się nowe ubrania z metkami. Charakteryzują się brakiem śladów użytkowania i są starannie wyselekcjonowane. W tej kategorii znajduje się odzież markowa, która spełnia wymagania rynków europejskich. To wysokiej jakości towar, który pozwala uzyskać atrakcyjny zarobek.


 

Pierwszy gatunek – starannie wyselekcjonowane ubrania używane bez wad


 

Pierwszy gatunek to odzież sortowana bardzo dobrej jakości. Są to ubrania bez wad, które noszą minimalne ślady użytkowania. W tej kategorii znajduje się odzież, która jest zgodna z trendami. Używana odzież sortowana pierwszego gatunku to gwarancja dużego zainteresowania klientów


 

Drugi gatunek – ubrania z lekkimi śladami użytkowania


 

Według naszej kategoryzacji drugi gatunek to odzież, która nosi lekkie ślady użytkowania, ale nie ma większych uszkodzeń. Są to ubrania w dobrym stanie, które mogą mieć niewielkie, łatwe do usunięcia bądź naprawy defekty. Używane ubrania męskie i damskie II gatunku doceniają klienci naszej sortowni. 


 

Trzeci gatunek – ubrania mające ślady użytkowania nadające się do noszenia


 

W hurtowniach odzieży używanej można trafić również na używane ubrania damskie i męskie trzeciego gatunku. Jest to odzież posiadająca ślady użytkowania, jednak wciąż nadająca się do noszenia. 


 

Dokładne sortowanie odzieży używanej pozwala wyróżnić jeszcze kategorie odzieży nadającej się do recyklingu, np. na czyściwo bawełniane białe i kolorowe, jeans czy  cashmere. Ponadto, w czasie segregacji zawsze oddzielany jest  odpad, czyli ubrania, które nie nadają się do ponownego noszenia, ani odzyskania materiałów do ponownego zagospodarowania.


 

Rzetelni hurtownicy dbają, aby był on odpowiednio utylizowany przez specjalistyczne firmy. Niestety osoby nastawione na maksymalny zysk (często bez zarejestrowanej działalności) nie korzystają z takich rozwiązań, gdyż za specjalistyczną utylizację należy zapłacić. Z tego powodu niesprzedana odzież zalega w lasach i innych nieprzeznaczonych dla niej miejscach. Podejmując decyzję prowadzenia działalności w tej branży, warto mieć na uwadze, dlaczego tak ważne jest kontrolowanie źródeł, skąd pozyskuje się towar


 

Dlaczego warto wybierać sortowaną odzież używaną? 


 

Zamawianie odzieży używanej sortowanej to świetny sposób na zdobycie modnej i wysokiej jakości odzieży. Takie ubrania, w odróżnieniu od tzw. niesortu, są starannie wyselekcjonowane i pozwalają na uzyskanie przewidywalnej, powtarzalnej jakości towaru. Zaopatrując się w odzież sortowaną w dobrej hurtowni, można też wcześniej obejrzeć towar – tak działamy w Ecotex Group. Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie? Zapraszamy do kontaktu!


 

Udostępnij:

Poszukujesz rzetelnej hurtowni odzieży używanej?

Let's work together to support and foster Circular Fashion

FAQ

Frequently Asked Questions

We invite you to complete the contact form on our website. Depending on the goods you are looking for, a dedicated person will contact you as soon as possible.

We work on clothing imported from Germany, England, and Scotland. Ecotex Germany and Helppack are responsible for collecting and supplying German clothing, and trusted business partners for goods from Great Britain. 

For sorted and pre-sorted clothing intended for wholesale and retail sale, our company Ecotex Poland located in the province of Lubuskie.

Ecotex Germany and Helppack are headquartered in Wuppertal, Germany. Ecotex Poland and Polstoff are companies located in Żagań, Poland.

Ecotex Germany conducts collections in North Rhine-Westphalia in the western part of Germany. You can also send clothes by courier here: Helppack.de. On this website you can send a parcel with your clothing to us for free and choose which project or theme you would like to support. IMPORTANT! – at the moment, the solution works in Germany ONLY.

We developed and maintain a detailed and multi-stage grading process that is aligned with our customers' requirements and expectations. As such, we use the full potential for reuse of clothing and supply other clothing wholesalers, retail stores and companies that resell or use clothing in its original as well as in alternative forms by finding new applications for textiles.

We do not run our online retail shop. We only offer our goods for sale as a wholesaler. We meet the expectations of novice entrepreneurs and can carry out trial courier shipments with smaller volumes. It is also possible to purchase without visiting our facility, but we always encourage to do so to learn about our sorting process and the quality we have. 

Ecotex Poland is a direct importer of clothing from England and Scotland. It is possible to purchase goods in their original form (from D2D and C4C collections), or already sorted by our sorting staff. 

Ecotex Germany is responsible for unsorted clothing. We do not sell unsorted clothing to individuals or companies without waste processing permits.

Poszukujesz rzetelnej hurtowni odzieży używanej?