0

Odzież używana online – jak otworzyć sklep?

Sklep z odzieżą używaną online to pomysł, o którym coraz częściej myślisz? Jesteś we właściwym miejscu – nasz artykuł skierowany jest do osób, które marzą o własnym biznesie internetowym z odzieżą używaną. Jakie kwestie musisz wziąć pod uwagę? Od czego zacząć? Przybliżamy te aspekty poniżej.

Wkład początkowy – koszty

Tak jak w przypadku każdego biznesu, ważne są początkowe koszty. Otwarcie sklepu internetowego może być tańsze niż w przypadku działalności stacjonarnej. Nie potrzebujesz pieniędzy na wynajem lub zakup lokalu oraz jego wyposażenia. Warto jednak wziąć pod uwagę koszty związane z zakupem odzieży, domeny i hostingu w Internecie czy zatrudnienia pracowników, którzy zajmą się obsługą klienta oraz realizacją zamówień. Nie masz środków na start? Skorzystaj ze wsparcia Funduszu Pracy i dotacji realizowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy. 

Sprawdź: Wsparcie z Funduszu Pracy dla bezrobotnych i prowadzących działalność gospodarczą

Wybór niszy i analiza konkurencji

Przed rozpoczęciem biznesu z odzieżą używaną, zdefiniuj, w jakiej niszy chcesz działać. Może to być odzież sportowa, vintage lub markowa odzież używana. Możesz też postawić na klasyczne rozwiązanie, w którym asortyment jest różnorodny, składający się z odzieży męskiej, damskiej i dziecięcej. Dzięki temu osoby w różnym wieku i o różnych stylach życia będą mogły znaleźć w Twoim sklepie coś dla siebie. Pamiętaj, że rynek second-handów jest konkurencyjny, dlatego warto przeanalizować działające już sklepy internetowe – ich charakter, produkty, ceny i charakter odbiorców. 

Zakładanie sklepu internetowego

Jak otworzyć sklep internetowy? Przede wszystkim, musisz wybrać platformę e-commerce, dostosowaną do Twoich potrzeb. Popularne opcje to Shopify, WordPress, WooCommerce, czy Magento. Następnie, skonfiguruj swój sklep, dodaj produkty, opisy i zdjęcia. Pamiętaj o zapewnieniu bezpiecznych płatności online i dostarczeniu łatwej nawigacji dla klientów. Aby sklep z odzieżą używaną online działał bez zarzutów, warto podjąć współpracę ze specjalistami IT – znajdź zaufaną agencję lub podpisz umowy z freelancerami. 

Wybór dostawcy odzieży używanej

Wybór odpowiedniego dostawcy odzieży używanej jest kluczowy dla sukcesu Twojego sklepu. Aby znaleźć właściwego dostawcę, przeprowadź dokładne badania rynku, sprawdź referencje i upewnij się, że spełniają wszystkie wymogi prawne. Nie polegaj jednak tylko na opiniach, ale skontaktuj się z przedstawicielami hurtowni osobiście. 

Internet jest źródłem sprzecznych informacji na temat kategoryzacji odzieży używanej i sami hurtownicy mają bardzo różne standardy. Wyłączna analiza po nazewnictwie kategorii i cenie nie jest wystarczająca, aby być zadowolonym z zakupionego zatowarowania, otrzymania tego, na co się liczyło oraz zarobienia na tym pieniędzy.

Zaczynając przygodę z branżą second hand, warto odwiedzić kilka hurtowni osobiście. Najlepiej te, które sortują odzież samodzielnie na terenie państwa, w którym chce się prowadzić sprzedaż. Sprowadzanie odzieży z zagranicy wiąże się dodatkowymi formalnościami, a także trudniej przewidzieć jaki towar się otrzyma. Często również mowa o zbyt dużych wolumenach sprzedażowych oraz konieczne jest znalezienie przewoźnika mogącego przewozić tę kategorię dóbr. 

Zrezygnowanie z niesortu – sprawdź aspekty prawne

Otwierając biznes z odzieżą używaną nie daj się również namówić na zakup niesortu. Według prawa nie ma znaczenia, z jakiego państwa pochodzi dany niesort, natomiast jego dalsza odsprzedaż w sklepach detalicznych i online jest nielegalna, gdyż sprzedawać do klienta końcowego można tylko i wyłącznie towar przesortowany. Aby móc sortować odzież używaną wymagana jest masa zezwoleń, a do sortowania odzieży nie można zaliczyć przeglądnięcia odzieży w warunkach domowych bądź przez pracowników sklepu second hand. Uważaj na handlarzy, którzy dla własnego zysku sprzedają niesort, nie komunikując tak ważnych kwestii. Nie zgadzaj się również na podawanie niewłaściwych informacji na fakturze. 

Wybieraj towar sortowany, bo kupując niesort nie będziesz w stanie jego znacznej części sprzedać stacjonarnie, ani online. Profesjonalne sortownie skategoryzują odzież tak, że zagwarantuje to jej optymalne zagospodarowanie i wykorzystanie, a Ty otrzymasz właściwy dla Twojego biznesu towar. Odzież niesortowana oprócz kategorii nadających się do noszenia zawiera w sobie odzież z kategorii recyklingu oraz nadający się wyłącznie do utylizacji odpad. Kategoria recykling wykorzystuje materiał z danej rzeczy, podczas gdy sama rzecz nie spełnia już swojej pierwotnej funkcji, czyli nie nadaje się do noszenia.  

Jako Ecotex Poland mamy wieloletnie doświadczenie w imporcie oraz sortowaniu odzieży używanej na wiele różnych gatunków. Z chęcią doradzimy, co warto zakupić do Twojego sklepu. Sprawdź między innymi: 

Promocja i marketing

Aby przyciągnąć klientów do swojego sklepu internetowego, konieczna jest efektywna strategia marketingowa. Wykorzystaj media społecznościowe, content marketing i inne narzędzia, aby zwiększyć widoczność Twojego sklepu w Internecie. Regularnie publikuj wartościowe treści i dbaj o relacje z klientami. Internet daje Ci wiele możliwości na wypromowanie sklepu.

Sklep z odzieżą używaną – podsumowanie

Otwarcie sklepu z odzieżą używaną online to ekscytująca inwestycja, wymagająca wiedzy, zaangażowania, działań analitycznych i marketingowych. Wybór asortymentu, dostawcy i skonfigurowanie sklepu to kluczowe kroki. Pamiętaj, że sukces wymaga czasu i wysiłku, ale z odpowiednim podejściem możesz osiągnąć swoje cele w tej branży. Poświęcając czas na badania rynku, możesz osiągnąć sukces w sprzedaży. Zobacz, co oferuje nasza supporting charity projects and developing initiatives related to Circular Fashion. i zacznij działać. Powodzenia!

Udostępnij:

Poszukujesz rzetelnej hurtowni odzieży używanej?

Let's work together to support and foster Circular Fashion

FAQ

Frequently Asked Questions

We invite you to complete the contact form on our website. Depending on the goods you are looking for, a dedicated person will contact you as soon as possible.

We work on clothing imported from Germany, England, and Scotland. Ecotex Germany and Helppack are responsible for collecting and supplying German clothing, and trusted business partners for goods from Great Britain. 

For sorted and pre-sorted clothing intended for wholesale and retail sale, our company Ecotex Poland located in the province of Lubuskie.

Ecotex Germany and Helppack are headquartered in Wuppertal, Germany. Ecotex Poland and Polstoff are companies located in Żagań, Poland.

Ecotex Germany conducts collections in North Rhine-Westphalia in the western part of Germany. You can also send clothes by courier here: Helppack.de. On this website you can send a parcel with your clothing to us for free and choose which project or theme you would like to support. IMPORTANT! – at the moment, the solution works in Germany ONLY.

We developed and maintain a detailed and multi-stage grading process that is aligned with our customers' requirements and expectations. As such, we use the full potential for reuse of clothing and supply other clothing wholesalers, retail stores and companies that resell or use clothing in its original as well as in alternative forms by finding new applications for textiles.

We do not run our online retail shop. We only offer our goods for sale as a wholesaler. We meet the expectations of novice entrepreneurs and can carry out trial courier shipments with smaller volumes. It is also possible to purchase without visiting our facility, but we always encourage to do so to learn about our sorting process and the quality we have. 

Ecotex Poland is a direct importer of clothing from England and Scotland. It is possible to purchase goods in their original form (from D2D and C4C collections), or already sorted by our sorting staff. 

Ecotex Germany is responsible for unsorted clothing. We do not sell unsorted clothing to individuals or companies without waste processing permits.

Poszukujesz rzetelnej hurtowni odzieży używanej?